Nöroşirürji

NÖROŞİRURJİ

Nöroşirurji, beyin ve omurilikte oluşan hastalıkları inceleyen bir bilim dalıdır. Bu tıp alanında incelenen ve tedavi edilen ise birçok hastalık bulunmaktadır. Beyin hastalıklarını inceleyen nöroşirurji, omuriliğin damar hastalıklarını da incelemektedir. Beyin hastalıklarının tümünü inceleyen bu bilim dalı, omurilikte oluşan rahatsızlık veya belirtilere tanı koymaktadır. Tıp bilim dalında nöroşirurji tedavisi oldukça zorlu bir süreçtir. Bu süreçte tedavi olunacak hastanede büyük önem arz etmektedir.

Nöroşirürji Hastalıkları

Nöroşirürji, beyin hastalıklarını inceleyen bir bilim dalıdır. Bu bilim dalının incelediği hastalıkların tümü beyin ile ilgilidir. Nöroşirüji hastalıklarının başında ise beyin kanamaları, damar baloncukları, damar tıkanıklıkları gibi hastalıklar gelmektedir. Bu hastalıklar ile birlikte beyinde oluşan herhangi bir rahatsızlık ve belirtiler de bu bilim alanı ile incelenmektedir. Hastanelerin çoğunda nöroşirürji kliniği bulunmaktadır. Beyin ile ilgili hastalıklar için nöroşirurji servisinde tedavi olunmaktadır ve bu bilim alanında tümörler de incelenmektedir. Beyinde oluşan tümörler ise iyi huylu ve kötü huylu olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu tümörlerin incelenmesi ise nöroşirüji ile mümkündür. Nöroşirüji tüm beyin damarlarını ve beyindeki hücrelerle birlikte tümörleri de incelemektedir.

Nöroşirürji Tedavisi

Nöroşirurji, omurga ve omurilik hastalıklarının incelendiği bilim dalıdır. Omurga hastalıkları gibi aynı zamanda beyin hastalıklarının da incelendiği bu bilim dalı, trwmaları da incelemektedir. Nöroşirurji, hipofiz bezi hastalıkları ve kronik ağrı durumlarını da incelemektedir. Yapılan bu tedavide ise hastanın beyin hastalığı saptanmaktadır. Tanı koyulan beyin hastalığı sonrası ise nöroşirürji ameliyatı yapılmaktadır. Ameliyatta ölüm riski ise diğer hastalıklar ile orantılıdır. Ameliyattan önce ise nöroşirüji ile teşhis konmaktadır.  Hastalığın tespitinde ise mikroskop ve mikro cerrahi yöntemleri ile uygulama yapılmaktadır. Nöroşirüji ameliyatı sonrası ise yoğun bakım süreci başlamaktadır.

Whatsapp'tan Mesaj Gönderin