Burun Cerrahisi

 

Burun cerrahisi alanında en çok tercih edilen rinoplasti, burundaki şekil bozukluğunu düzelten cerrahi bir işlemdir. Estetik cerrahisi alanında son dönemlerde oldukça rağbet gören bu uygulama, kişinin nefes alamama problemine de çare oluyor.

Kişinin yüz yapısına uygun olarak yapılan estetik burun ameliyatı sırasında, aynı zamanda hastanın nefes almasını engelleyen kemik ve kıkırdak eğrileri de düzeltilmektedir. Eskiden kalkık burunların yapılması istenirken son dönemlerde teknolojinin de ilerlemesiyle daha doğal burunlar tercih ediliyor.

Burun cerrahisi işlemi uygulanacak olan hastaya işlem öncesi birtakım sorular sorulmalıdır. Öncelikle hastaya ameliyat olma sebebi sorulmalı, alınan cevap karşısında ise hastaya dikkatli ve doğru bir biçimde yol haritası çizilmeli. Aynı burun yapısına sahip olmak için, burun ameliyatı olmuş herhangi bir ünlünün fotoğrafıyla gelen kişilere ise durumun ciddiyeti iyice anlatılmalı ve kurulan hayallerin önüne geçilmelidir.

Mutlaka 18 Yaşını Doldurmak Gerekiyor

Kişinin, kemik ve kıkırdak yapısını yeniden şekillendirmek üzere yapılan estetik burun ameliyatı, hastanın burun deliklerinden içeriye yapılan kesilerle gerçekleşmiş oluyor. İşlem sonrasında ise hastanın cildinde kesi izi asla kalmıyor. Bu ameliyatın gerçekleşmesi için de mutlaka 18 yaşını doldurmak gerekiyor.

Estetik burun ameliyatı, ya lokal ya da genel anestezi altında yapılır. Bu operasyon ortalama 2 saat sürmektedir. Operasyon sonrasında burun deliklerine tampon yerleştiriliyor, burun üzerine de atelkonuluyor. Gözlerin etrafında morluk ya da şişlik olması da doğaldır. Korkulacak herhangi bir durum yoktur. Hastanın daha rahat nefes alması için tampon 1-2 gün sonra çıkartılır. 1 hafta sonra alınan atel sonrasında ise hastanın normal hayata dönmesi amaçlanır.

Burun 1 Yıl İçinde Son Şeklini Alır

Her cerrahi müdahale önemli olsa da burun cerrahisi işlemleri de ayrı bir önem taşımaktadır. Hastanın gerek ameliyat olmadan önce, gerekse de ameliyat olduktan sonra son derece dikkatli olması lazım. Burun ameliyatı olan hastalar, doktorlarının söylediklerini harfiyen yerine getirmelidir.

Aksi takdirde geri dönüşü olmayan sağlık sorunları yaşanabilmektedir. Burun ameliyatı olan hastalarda yaşanan şişlikler, ilk 2 ayda gözle görülür şekilde azalmaktadır. 6 ay ile 1 yıl içinde ise burun son şeklini almaktadır. Bu süreç içerisinde hasta, kontrollerini de asla ihmal etmemeli.

Whatsapp'tan Mesaj Gönderin