Doğum ve Jinekoloji

Doğum ve Jinekoloji

 

Bilindiği gibi doğum ve jinekoloji konusunda halen yeteri kadar bilgiye sahip olmayan çok sayıda kişi bulunmaktadır. Bu kişiler özellikle doğum işlemlerini veya hamilelik süreçleri boyunca almaları gereken yardımları da almadıkları için ciddi bir riskin altına girmektedirler. Özellikle jinekoloji alanında gelinen nokta itibarı ile artık anne adayları gerek hamilelik dönemlerinde gerekse doğumdan sonra ki dönemler de titiz bir şekilde takip edilmektedirler. Bu sayede yaşanan  sorunlar önceden tespit edilmekte ve gerekli tedbirleri erkenden alınabilmektedir. Kadın hastalıklarını ve aynı zamanda kadın sağlığını inceleyen bir bilim dalı olan jinekolojinin önemi günümüzde çok daha önemli hale gelmiştir.

Doğum ve Jinekoloji Hizmetlerinin Önemi

Özellikle son yıllarda sağlıklı doğum oranında yaşanan düşüş insanların bu süreç boyunca gerekli desteği almalarını zorunlu kılmaktadır. Hormonlu yiyecekler, kalıtsal rahatsızlıklar veya hava kirliliği gibi birçok sebebe bağlı olarak hamilelikler de yaşanabilecek olan sorunların erken tespiti ancak uzman jinekologlar dan alınacak olan destekler ile mümkün olmaktadır. Doğum ve jinekoloji alanında yaşan gelişmeler artık bebeklerin anne karnında ameliyat edilmesine dahi olanak tanımaktadır. Bebeklerini sağlıklı bir şekilde kucaklarına almak isteyen her anne adayı uzman jinekologların takibinde olmalı ve kendilerine verilen bilgiler ışığında hareket etmelidirler. Hamilelik dönemlerinde yaşanacak olan her türlü sorun bebek ve anne sağlığını ciddi bir şekilde risk altına atabilmektedir. Bu sebeple erken teşhis hayati önem taşımaktadır.

Erken teşhis için ise kesinlikle klinik ortamlarında jinekologlar dan yardım almak gerekmektedir. Sadece hamilelik öncesi veya hamilelik döneminde değil aynı zamanda doğum sırasında da yaşanabilecek sorunlar bu kontroller ile tespit edilmektedir. Bu sebeple jinekologlar hamile bayanları düzenli olarak kontrole çağırmakta ve bu kontroller doğuma doğru daha da sıklaşmaktadır. Kimi zaman hamileliğin sonlandırılmasına varacak kadar ciddi sorunların yaşanabildiği bu dönemde özellikle bebeklerin sağlıkları en detaylı şekilde takip edilebilmektedir. Sağlıklı bir bebek beklerken kötü bir sürpriz ile karşılaşmak istemeyen kişiler bu kontrolleri kesinlikle ihmal etmemelidirler. Son yıllarda yaşanan sağlıksız doğum oranı da doğum ve jinekoloji desteğine olan ilgiyi ciddi şekilde arttırmıştır.

 

Whatsapp'tan Mesaj Gönderin